Instagram’da gönderileri başkalarının paylaşımına nasıl kapatırız?

Popüler fotoğraf paylaşım ve sosyal medya platformu Instagram, yeni özelliklerle sürekli gelişiyor. Bu özelliklerden biri geçtiğimiz günlerde kullanıma sunulmuştu. Bu yeni özelliğe göre artık bir kullanıcının herkese açık olarak paylaştığı gönderileri başkaları tarafından Hikaye olarak paylaşabilir hale geldi. Yani oluşturduğunuz bir gönderi isterse bir başka kullanıcı tarafından paylaşılabiliyor.

Birçok kullanıcı için faydalı bir özellik olan bu durum bazıları için istenmeyebilir. Bunu düşünen Instagram kullanıcılara isterse bu özelliği kapatma imkanı sunuyor. Standart olarak açık gelen bu uygulamayı ayarlara girerek kapatabilirsiniz. İşte adım adım Instagram’da gönderilerinizi başkalarının paylaşması özelliğini kapatma:

  • Önce uygulamayı açıp sağ alt köşede bulunan ikona tıklayarak Profil sayfanıza giriyorsunuz.
  • Ardından sağ üst köşede bulunan üst üste 3 noktaya tıklayıp Ayarlar bölümüne giriyorsunuz.
  • Burada Gizlilik ve Güvenlik başlığı altında Hikayelerde Yeniden Paylaşma özelliği yer alıyor.
  • Buna tıkladığınızda standart olarak aktif olan bir menü ile karşılaşıyorsunuz. Buradaki aktif olan sağ taraftaki butonu deaktif hale getirdiğinizde gönderilerinizin başkaları tarafından Hikayeler kısmında paylaşılmasının önüne geçiyorsunuz.

Bu özellik şimdilik sadece uygulamanın Android sürümünde yer alıyor. Muhtemelen kısa bir süre sonra bu özellik iOS sürümüne de gelecek. Eğer Android işletim sistemli bir telefon kullanıyor ve bu ayarı göremiyorsanız uygulamayı güncellemeniz gerekebilir. Ayrıca telefonununuz en yeni sürümü destekleyen bir cihaz olduğundan da emin olur.

Aslında gönderilerin paylaşılmasını engellemenin farklı bir yolu daha var: Hesabı gizli hale getirmek. Bunu yaptığınızda sadece sizi takip edenler paylaşımlarınızı görebileceği için gönderileriniz paylaşımı da mümkün olmuyor. Benzer bir özellik Twitter’da da yer alıyor ve hesabınızı gizli yaptığınızda kimse sizin mesajlarınızı paylaşamıyor.

Siz de yukarıdaki adımları izleyerek başkalarının gönderilerinizi Hikayeler bölümünde paylaşmasının önüne geçebilirsiniz. Bu durum sizin için bir sorun değilse herhangi bir adım atmanıza gerek yok.Ancak bazı kullanıcılar düşük takipçili hesapların kendi gönderilerini paylaşmalarını istemiyor. Bu da özellikle paylaşan kişiye fayda sağladığından yüksek takipçili hesapların istemediği bir özellik. 

Instagram arşiv indirme özelliğini kullandıkSosyal Medya

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

Instagram’da gönderileri başkalarının paylaşımına nasıl kapatırız?

Nasıl Yapılır?

26/08/2018 | Yorum Yok | 255 | Sercan Çakmak