Cem Kıvırcık yazdı: Kadınlar ve Teknoloji!

Malum 8 Mart… Dünya Kadınlar Günü…

Her ne kadar, “Karınıza bugün çiçek alın, pırlanta alın…” şeklinde sulandırılmaya çalışılsa da 8 Mart’ın çıkış noktası son derece farklı aslında… Birçok konuda olduğu gibi 8 Mart konusunda da bir takım şehir efsaneleri var. Bunlardan bir tanesi
de sözde 8 Mart 1857’de New York’ta tekstil işçisi kadınların yaptıkları eylem.

Cem Kıvırcık yazdı: Kadınlar ve Teknoloji!

Bir de yanan fabrikada ölüme terk edilen kadın işçiler hikayesi var. Bu konuyla ilgili 1979 yılında “The Triangle Factory Fire Scandal” adında bir de film çekilmişti. 129’u kadın olmak üzere toplam 146 kişinin hayatını kaybettiği bu acı olay New York’ta 25 Mart 1911’de yaşanmıştı.

Ancak 8 Mart’ın adını koyan Clara Zetkin’di. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta toplanan II. Enternasyonal toplantısında Alman Sosyal Demokrat Parti liderlerinden Zetkin, 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oy birliğiyle kabul edildi.

Ancak ilk kutlama 19 Mart 1911 yılında Almanya, Avusturya, Danimarka ve İsviçre’de yapıldı. Kadınlar Günü’nün adı konmuştu ama yaygınlaşması Rusya’daki kadınların yaptığı protesto eylemleriyle oldu.

Birinci ve İkinci Dünya savaşları sırasında unutulacak gibi olduysa da, Amerika’da 60’lı yıllarda tekrar canlandı ve ilk kutlanmasından 66 yıl sonra 1977’de Birleşmiş Milletler tarafından resmi olarak kabul edildi. Sözün özü Kadınlar Günü, pek pırlanta, çiçekle alakalı değil aslında…

Tam tersine toplumda erkeklerle eşit haklara sahip olmak isteyen kadınların yaşadıkları çileli hayatın bir çığlığa dönmesi… Aradan bir asırdan fazla zaman geçmesine rağmen, kadınlar dünyanın birçok ülkesinde hala ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor ve hala erkeklerle eşit hakka sahip değiller.

Teknoloji kadınları yükselten ve terazinin kefesinde erkeklerle eşitleyen önemli bir olgu… Bu konuda “Kadın için Teknoloji” sosyal sorumluluk projesi kapsamında önemli çalışmalar yapan Teknosa, bu yıl “Teknoloji ile Yükselen Kadınlar” şeklinde bir dizi video röportaj gerçekleştirdi.

Rahşan Gülşan tarafından hazırlanan bu video röportajlar serisinde Hande Altaylı, Ceylan Ertem, Aslı İnandık, Nur Ger, Zeynep Üner gibi kendi alanlarında üretken ve rol model kadınların teknoloji ile taçlandırdıkları başarı öykülerine yer veriyor.

Elbette ünlü isimler çok dikkat çekiyor ama ben Teknosa’da satış danışmanı olarak çalışan Hülya’nın hikayesini çok sevdim. Erkek egemen teknoloji sektöründe müşterilerin ihtiyaçlarını çok iyi sentezleyen ve onlara memnun kalacakları ürünler konusunda danışmanlık yapan Hülya’nın hikayesi…

Aslında kadınların teknoloji dünyasındaki yeri gelişmiş ülkelerde de çok farklı değil. Amerika’da dahi kadınların durumu pek parlak görünmüyor. Teknolojide kadın istihdamı ve girişimleri 1991 yılında büyük bir sıçrama yapmış olsa da, uzunca bir zamandır yerinde sayıyor.

Sevgiyle kalın…

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Cem Kıvırcık yazdı: Katlanır telefonlar satışları katlayacak mı?Mobil

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

Cem Kıvırcık yazdı: Kadınlar ve Teknoloji!

Teknoloji

7/03/2019 | Yorum Yok | 267 | Sercan Çakmak