UBER’den yeni hamle!

ABD merkezli ulaşım şebekesi şirketi Uber, Nisan ayında yapacağı halka arzla hisselerini New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) listeleyecek. Financial Times’ın “konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara” dayandırdığı haberine göre, Nisan ayında halka arzını yapması beklenen Uber gelişmeleri, şirketin rakibi Lyft’in Nasdaq’da listeleneceği haberinin ardından geldi.

UBER’den yeni hamle!

Lyft’in 21 milyar dolarla 23 milyar dolar arası değer hedeflediği belirtilirken, şirketin ayrıca hisse başına 62 dolarla 68 dolar arasında 2.4 milyar dolar elde etmeyi hedefliyor.

Buna ek olarak; Teknoloji şirketleri otonom araçlar üzerindeki çalışmalarına yoğunlaşırken UBER, otonom bisiklet ve e-scooter dünyasına yatırım yapmak için yeşil ışık verdi. Geçtiğimiz yıl Jump markasını satın alan UBER, anlaşılan sonunda bu satın alımı yararlı kılacak yatırımlar yapmaya başlıyor. 

3DRobotics‘in CEO’su Chris Anderson, UBER’in bu gelişmeyi hafta sonunda gerçekleştirilen DIY Robotics etkinliğinde duyurduğunu açıkladı. Buna göre, şirketin e-bisikletleri ve e-scooter’ları gelecekte bağımsız olarak şarj istasyonlarına gidebilecekler.

UBER geleceğin sadece otonom araçlardan ibaret olmayacağını çok iyi anlamış gibi duruyor.  

Özellikle şarj istasyonuna şarj bitmeden ulaşma derdini ortadan kaldıracak olan otonom bisikletler, manuel olarakta kontrol izni sağlayacak sürücüye. Peki bu konuda sadece UBER mi yatırım yapıyor? Bu onun tekelleşmesi adına ortaya koyduğu bir çalışma olabilir mi?

Hayır, e-bisiklet ve e-scooter pazarının domine isimleri Bird ve Lime da daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için bugünlerde acenteleri ile iş birliğine gitmiş durumdalar. Kısacası UBER’in bu pazarda söz sahibi olması o kadar da kolay olmayacak gibi duruyor. Yeni UBER departmanına ise Micromobility Robotics adı verilecek. Bu departman Jump’ın merkezinde kurulacak.

UBER, bir önceki yıl yaklaşık 200 milyon dolara Jump’ı satın almıştı. Peki ya siz otonom bisiklet ve e-scooter dünyası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’de Uber’e erişim engeli gelebilirGüncel

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

UBER’den yeni hamle!

Teknoloji

25/03/2019 | Yorum Yok | 290 | Sercan Çakmak