SARS-CoV-2 VUI 202012/01 şimdiden dünyaya korku saldı

Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi’nin yayınladığı raporda mutasyona uğrayan koronavirüse “SARS-CoV-2 VUI 202012/01” adı verildiği bildirildi.

SARS-CoV-2 VUI 202012/01 şimdiden dünyaya korku saldı

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 İngiltere’de mutasyona uğradı. Mutasyona uğrayan virüsün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu, daha hızlı yayıldığı söyleniyor. Bu mutasyona  “SARS-CoV-2 VUI 202012/01 (Variant Under Investigation, year 2020, month 12, variant 01) ismi verildi. Yetkililer şuan etkilerini araştırıyor.

 

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, yaptığı açıklamada koronavirüs ailesinde yer alan Covid-19‘un zaten çok kez mutasyona uğramış olduğunu ve bilimsel incelemeler sonuç vermeden herhangi net bir açıklama yapılamayacağını belirtti.

Covid-19 mutasyonunun etkileri neler olacak

Covid-19‘un yeni hızlı yayılan mutasyonuna ilişkin yapılan açıklamada Balık, yapılan araştırmaların virüsün hangi ülkelere yayıldığı, piyasadaki PCR testleri ile tespitten kaçıp kaçmadığı, kullanılan antikor veya plazma tedavilerinden etkilenip etkilenmediği, halihazırda aşıları etkisiz bırakıp bırakmayacağı gibi sorulara cevap aradığını belirtti.

 

Balık ayrıca, yeni mutasyonun şu ana kadar Hollanda, Belçika, Danimarka ve Avustralya‘da tespit edildiği bilgisini de ekledi. Rapordaki bir diğer dikkat çekilen nokta ise, İngiltere’de son günlerde salgının daha da büyümesinde bu mutasyonun etkili olduğu düşünülüyor olması. 

Prof. Dr. Balık, “çoklu spike protein mutasyonu”nun sadece bulaşma gücünü artırdığını gösterdiğini belirtti.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca’nın dün verdiği bilgilere göre, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye uçuşlar geçici olarak durduruldu. Bu açıklamalar esnasında yolda olan uçuşlar için ise tüm yolculara test yapılacağı ve karantina kuralları uygulanacağını bildirdi.

Koronavirüs mutasyona uğradı: Artık daha bulaşıcı!Güncel Koronavirüs

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

SARS-CoV-2 VUI 202012/01 şimdiden dünyaya korku saldı

Teknoloji

26/12/2020 | Yorum Yok | 127 | Sercan Çakmak