Sanal asistan Cortana öksüz kaldı

Sanal asistanlar rekabeti içinde yer alan ve Microsoft tarafından geliştirilen Cortana, Türkçe dil desteği sunamasa da birçok cihaz tarafından kullanılıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir gelişme ise Cortana‘nın öksüz kaldığı şeklinde yorumlandı.

Sanal asistan Cortana öksüz kaldı

Cortana‘yı geliştiren ekibin başındaki isim olan Javier Soltero, yılbaşından itibaren Microsoft’taki görevinden ayrılıyor. Bunun kendi girişimlerine odaklanmak için alınan bir karar olduğunu belirten Soltero, duyuruyu Twitter hesabından yaptı. Soltero ile beraber ekibinden bazı isimlerin de ayrıldığı gelen haberler arasında yer alıyor. Bu ayrılmanın gerçek sebebi bilinmiyor olsa da fikir ayrılıklarının etkili olduğu düşünülüyor.

1/ Some news on the work front…

I’ve made the decision to leave Microsoft. The past 4 years have been an incredible experience. I’m humbled to have been a part of building something that 100M+ users depend on every day and grateful to have worked with some amazing people.

— Javier Soltero 🇵🇷 (@jsoltero) 6 Kasım 2018

Bu gelişmelere ek olarak Cortana artık bağımsız bir birim olmaktan çıkarılıyor. yapay zeka birimine bağlanan Cortana burada geliştirilmeye devam edecek. Sanal asistanın önümüzdeki günlerde Android ve iOS işletim sistemli cihazlara gelmesi bekleniyor.

Soltero’nun ayrılmasıyla beraber Cortana‘nın geleceğinin ne olacağı bilinmiyor. Ancak firma Siri, Alexa ve Bixby gibi çeşitli rakipleri karşısında kendi sanal asistanını da geliştirmeye devam etmesi mantıklı görünüyor.

Cortana iOS ve Android için Outlook’a geliyorMobil

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

Sanal asistan Cortana öksüz kaldı

Teknoloji

9/11/2018 | Yorum Yok | 252 | Sercan Çakmak