Norveç’te Viking gemisi bulundu!

Norveç’te yerin sadece 50 santimetre altında Viking dönemine ait bir gemi bulundu. Geminin 20 metre uzuluğunda olduğu tespit edildi.

“Live Science” internet sitesinde yer alan habere göre, arkeologlar Norveç’in güneydoğusunda yüksek çözünürlüklü yer radarı kullanarak yürüttükleri tarama sırasında yerin altında 20 metre uzunluğunda Viking gemisi tespit etti.

Norveç Kültürel Miras Araştırma Enstitüsünün (NIKU) açıklamasında, arkeologların Ostfold’da radarla yapılan tarama sırasında yerin 50 santimetre altında Viking mezarlığı ve bu mezarlığın bir bölümüne gömülmüş Viking gemisi buldukları belirtildi. 

Norveç’te Viking gemisi bulundu!

Projeyi yürüten arkeolog Lars Gustavsen, Viking döneminde gemilerin, güç ve itibarı göstermek amacıyla mezarlıkların bir bölümüne gömüldüğünü ifade etti. Gustavsen, geminin omurgasının sağlam göründüğünü söyledi.

Şu an için bölgede kazı yapılmayacağı ifade edildi. Vikinglerin, 800 ile 1050 yılları arasında Avrupa’nın kuzeyinde ve İskandinav ülkelerinde yaşadığı belirtiliyor. 50 cm yer altında bulunan bu geminin bugüne kadar hiç keşfedilememiş olması da oldukça şaşırtıcı bir gerçek.

Peki ya siz Vikingler hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Sıradan insanların soyu tükenecek!Güncel

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

Norveç’te Viking gemisi bulundu!

Teknoloji

18/10/2018 | Yorum Yok | 294 | Sercan Çakmak