Netflix ve Spotify gibi 150 şirkete kişisel verilere erişim izni!

Gazetenin Facebook’a ait en az 250 adet belgeyi incelemesi ve eskiden şirkette çalışmış 50 kadar çalışanla yaptığı röportaj yapması sonucunda Facebook’un en az 150 şirkete yaptığı özel anlaşmalar dahilinde kişisel verilere erişim sağladığı belirtildi.

Facebook’un Microsoft’a ait arama motoru Bing’e kullanıcıların arkadaş listesini açtığını, Netflix ve Spotify gibi şirketlere ise kullanıcıların kişisel mesajlarını okuma imkanı verdiği aktarıldı.

Amazon’un arkadaşları üzerinden kullanıcıların isimlerine ve iletişim bilgilerine erişim sağladığı, Yahoo’nun ise arkadaş listesinde yer alan kullanıcıların yazdıklarını görme fırsatı edindiği ifade edildi. Spotify, Netflix ve Royal Bank of Canada, kullanıcıların özel mesajlaşmalarını okuma, yazma ve silme yetkisine erişen şirketler arasında bulunuyor. 

Twitter üzerinden suçlamalara yanıt veren Netflix, kullanıcıların kişisel verilerini kullandıkları iddiasını reddetti. Haberde aynı zamanda New York Times gazetesinin kendisinin de kullanıcıların arkadaş listesine erişebilme kapasitesi olduğu belirtildi.

Gazete sözcüsü haber kapsamında yaptığı açıklamada hiçbir kişisel veriyi kullanmadıklarını öne sürdü. Apple, Yandex ve Huawei gibi şirketler de özel anlaşmaları olan şirketler arasında. 

Netflix ve Spotify gibi 150 şirkete kişisel verilere erişim izni!

Çoğu teknoloji şirketi olmak üzere e-ticaret ve eğlence siteleri, otomobil ve medya şirketlerinin aralarında bulunduğu en az 150 şirket, Facebook ile yaptıkları özel anlaşmalar sayesinde kişisel verilere erişim elde etti.

Milyonlarca kullanıcının 2011-2017 arasında, hatta kimilerinin bu yıl da bu durumdan etkilendiği belirtildi. Bu anlaşmaların kullanıcılarının verilerinin kullanıldığının farkında olmaması nedeniyle büyük bir gizlilik ve güvenlik ihlali olduğu aktarıldı.

Aynı zamanda bu uygulamanın 2011 yılında ABD’de bulunan Federal Ticaret Komisyonu ile yapılan kişisel verilerin açık bir izin olmadan paylaşılamayacağına dair anlaşmaya aykırı olup olmadığı sorgulandı.

Facebook en son olarak Londra merkezli Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketinin 50 milyon kullanıcı profiline ait verileri usulsüz kullanmakla suçlanması dolayısıyla eleştirilerin odağına oturmuştu.

Artık internet devleri vergilendirilecek!Sosyal Medya

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

Netflix ve Spotify gibi 150 şirkete kişisel verilere erişim izni!

Teknoloji

11/01/2019 | Yorum Yok | 290 | Sercan Çakmak