‘Kaybolacak’ çocuklar önceden tespit edilecek!

Kanada polisinin üzerinde çalıştığı bu sistem; sosyal medya gönderileri, polis kayıtları ve sosyal hizmetler bilgileri kullanılarak kimlerin kaybolabileceğini önceden tahmin edebilecek.

‘Kaybolacak’ çocuklar kaybolmadan önce tespit edilecek!

Kaybolma potansiyeli olan kişilerin, özellikle de bu vakayı en sık yaşıyor olan çocukların, kaybolmadan önce tespit edilerek kaybolmalarını engellemek artık mümkün olabilecek. Kanada Savunma Araştırma ve Geliştirme Bürosuna (DRDC) göre, Saskatchewan eyaleti, polisin toplum güvenliğini sağlamak amacıyla ‘önleyici modeller’ geliştirdiğini söyledi. Bu modeller belirli risk faktörlerini inceleyerek kimlerin kaybolabileceğini önceden belirlemek ve olay gerçekleşmeden müdahale etmek için kullanılacak. Risk faktörleri arasında geçmişte evden kaçmış ya da evde şiddet görmüş olmak gibi birçok farklı durum ele alınıyor.

Bakanlıklar ve diğer polis birimleri de destek verecek

Mart ayında yayımlanan bir DRDC raporu, Saskatchewan Polisi Önleyici Analiz Laboratuvarının (SPPAL), (polis, Bölgesel Adalet Bakanlığı ve Saskatchewan Üniversitesinin ortaklığı ile) geçmişte kaybolan kişilerin verilerini incelediğini ve özellikle eyalet koruması altındaki çocuklara, kaçmayı adet edinmiş kişilere ve yerli halkın kayıp üyelerine odaklanıldığını söylüyor. Bir sonraki aşamada SPPAL sosyal hizmetler ve sosyal medya hesapları bilgilerini de araştırma verilerine dahil edecek. Rapor, yetkililerin ne tarz içgörüler elde etmek için çalıştığını net bir şekilde söylemiyor. Sosyal medya verilerinin tam olarak hangi alanlarda yardımcı olacağı açıklanmış değil.

Rapor, Saskatchewan’daki polis hizmetlerinin, Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk ve Aile programlarının ve bölgesel atlı polis birliklerinin SPPAL ile veri paylaşımı için anlaşmaya vardığını ifade ediyor. Saskatchewan’da eyalet korumasındaki çocukların yüzde 70’i yerel halktan ve eyalette 100’den fazla uzun süredir kayıp kişi vakası hala çözülmeyi bekliyor.

Riskler ve özel hayata müdahale endişesi!

Önleyici uygulamaların çok tehlikeli olabileceğini dile getiren Tamir Israel isimli bir avukat, hatalı sonuçlara ulaşılma ihtimalini gündeme getirdi. Elde edilen verilerin yanlış yorumlanma ihtimali olduğunu belirten avukat “Yanlış çıkarıma dayalı müdahalelerin sonuçları çok ciddi olabilir.” dedi. Sosyal medya gönderileri gibi güvenilirliği sorgulanabilecek kaynakların bu gibi hassas çalışmalarda kullanılmasını doğru bulmadığını belirten Israel, ayrıca bu gibi önleyici sistemlerin sık sık insanları ırklara göre değerlendirdiğini ve hatalı, ırkçı sonuçlara ulaştığını ifade etti.

Saskatchewan Bilgi ve Mahremiyet Komisyonundan Ronald Kruzeniski ise ofisinin polisi sosyal medya verilerini toplamaması ve kullanmaması konusunda uyardığını, bu verilerin doğruluğundan şüphe ettiklerini söyledi. Kruzeniski sosyal medya hesabından paylaşım yapan kişinin kim olduğunu kestirmenin güçlüğüne dikkat çekerek geçmişteki gönderilerin de günümüzde kullanıma uygun olmayabileceğini dile getirdi.

Yapay zeka ile hırsızlar önceden tespit edilebilecek!Bilim & Teknik

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

‘Kaybolacak’ çocuklar önceden tespit edilecek!

Teknoloji

23/04/2019 | Yorum Yok | 333 | Sercan Çakmak