Huawei P50 serisinde tarih netleşmiş olabilir

Huawei yeni akıllı telefonunu geçen aylarda piyasaya sürmesi bekleniyordu. Firmanın yaşamış olduğu ticaret yasağı nedeniyle akıllı cihazın geliş tarihi defalarca ertelenmişti.

Bu yasak firmayı çok kötü etkilemiş olsada ürettiği cihazlar halen çoğu ülkede çok popüler. Bir yandan ticaret yasağı, diğer bir yandan çip sıkıntısı ile uğraşan firma buna rağmen yeni P50 serisi telefonlarını üretmeyi sürdürdü.

Huawei P50 29 Temmuz’da geliyor

Telefon gelmesine geliyor ancak burada bir sıkıntı mevcut. Firmanın elinde hali hazırda sınırlı sayıda Kirin 9000 çipi mevcut. Bu sorunu Qualcomm şirketi ile aşmayı düşünen firmanın, ne yazık ki Huawei P50 serisinde 4G teknolojisine sahip bir işlemciyi tercih etmesini zorunlu kılacak.

 

Huawei P50, dünyanın ilk 4G işlemcili çipi olan Qualcomm Snapdragon 888 ile 29 Temmuz’da Çin‘de satışa sunulacak. Huawei P50 Pro ise ne zaman satışa sunulacağı henüz net değil. Ağustos ayında piyasaya sürülmesi beklenen bu model için iki seçenek olacak.

Bunlardan birincisi:

İlk etapta Kirin 9000 çipleri ile piyasaya sürülmesi düşünülüyor. Huawei‘nin elinde Aralık ayına kadar yetecek kadar işlemci mevcut. Peki Aralık ayından sonra ne olacak? İşte burada ikinci seçenek devreye giriyor.

İkinci seçenek ise:

Firmanın çip sıkıntısı ticaret yasağı nedeniyle var demiştik. Bunu iyi bilen Huawei, Qualcomm ile anlaşacak ve Aralık ayından sonraki modellerde 4G teknolojili çip kullanacak. Neden 5G değilde 4G diye düşünüyor gibisiniz. Buna da kısaca değinecek olursak yine ticaret yasağı karşımıza çıkıyor. Maalesef firmanın 5G kullanmasına izin verilmiyor.

Bu sıkıntıların nedenine daha önce haberimizde ayrıntıları ile değinmiştik. İsterseniz o habere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın.

Huawei P50 serisinde çip sıkıntısı olabilirGüncel Huawei 5G Snapdragon Qualcomm Huawei P50

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

Huawei P50 serisinde tarih netleşmiş olabilir

Teknoloji

18/07/2021 | Yorum Yok | 174 | Sercan Çakmak