Havale ve EFT işlemleri FAST ile 7/24 yapılabilecek!

2020’nin sonlarına doğru, bankalar arasında para transferi konusunda yeni bir dönemin başlayacağı duyurulmuştu. Bu duyuraya göre kullanıcılar 7 gün 24 saat boyunca bankalar arasında para transferi (EFT,Havale) gerçekleştirebilecekti. Bugün ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, FAST sisteminin yürürlüğe girdiği açıklandı. Peki, nedir bu FAST sistemi?

7/24 EFT ve Havale sunan FAST nedir?

Açılımı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olan FAST sistemi ile bankalar arasında artık işlem saatleri ortadan kaldırılacak. Dijitalleşmeye başladığımız bu dönemde, kullanıcıların 7 gün 24 saat boyunca para transferi yapmasının mümkün hale gelmesi oldukça isabetli bir atılım oldu diyebiliriz.

 

FAST sistemi geçtiğimiz aylarda 50 TL limitli olarak denenmeye başlanmıştı. Bu sistemin yürürlüğe girmesi ile limit 1.000 TL’ye kadar yükseltilecek.

FAST’tan önce farklı bankalar arasında yapılan EFT işlemi 17:00’da sonlanıyordu. 17:00’dan sonra yapılan EFT işlemleri bir sonraki iş günü içerisinde gerçekleşiyordu. FAST ile artık X bankasından Y bankasına 7 gün 24 saat boyunca para transferi yapabileceksiniz.

Bir çok bankanın mobil uygulamaları bu sistem için geçtiğimiz günlerde güncelleme almıştı. Mobil uygulamalardan da bu sistemi kullanabileceğinizi belirtelim. FAST sayesinde IBAN numarası olmadan da para transferi yapılabilecek. Yani para göndermek istediğiniz birinin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgileri yeterli olacak. Bu da para transferini hem kolaylaştıracak hem de hızlandıracak.

SpaceX TURKSAT 5A uydusunu uzaya fırlattı! Uydumuz yörüngede!Güncel

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

Havale ve EFT işlemleri FAST ile 7/24 yapılabilecek!

Teknoloji

11/01/2021 | Yorum Yok | 129 | Sercan Çakmak