Google Haritalar uygulaması insanları ölüme sürüklüyor!

Apple Eylül 2012’de iOS 6‘yı yayınladığında Google Haritalar kullanımını sonlandırarak kendi harita uygulamasına geçmişti. Fakat maalesef ilk versiyonu tam bir fiyasko olan Apple’ın Haritalar uygulaması o kadar tepki çekmişti ki CEO Tim Cook Google Haritalar gibi alternatiflerin kullanılabileceğine dair açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Apple Haritalar ilk çıktığında Avustralya polisi tarafından da güvensiz ilan edilmişti. Çünkü Mildura’ya ulaşmak isteyen kullanıcıları ölümcül yılan ve böceklerle dolu, sıcaklığın 46 santigrat derece olduğu Outback’e gönderdiği ortaya çıkmıştı. Problem ise haritada Mildura’nın olması gerektiğinden 65 kilometre kadar uzakta görünmesiydi. Apple Haritalar tabi ki o Bedava bonus günden bu yana çok yol kat etti ve bu problemlerin tamamını aştı fakat görünen o ki şimdi de Google Haritalar uygulaması insanları potansiyel ölüm tehlikesine yönlendirmeye başladı.
betexper
 

Google Haritalar dağcıları yanlış rotaya yönlendiriyor

Geçtiğimiz hafta İskoçya‘da dağcılık, kış sporları, tepe yürüyüşü gibi etkinlikleri takip eden John Muir Trust ve Mountaineering Scotland bir uyarı yayınladı. Organizasyonlar dağcıların ve yürüyüşçülerin İskoçya’nın en yüksek dağı olan Ben Nevis‘e tırmanmak için Google Haritalar‘ı kullanmamaları gerektiğini belirtti.

Görünüşe göre popüler uygulama dağcıları ölümcül olabilecek bir rotaya yönlendirmekte. Mountaineering Scotland ekibinin dağ güvenliği danışmanı Heather Morning dağa tırmanmak için Google Haritalar kullanmanın oldukça mantıklı bir seçenek olarak göründüğünü fakat malesef uygulamanın gösterdiği yolun en tecrübeli dağcılar için bile oldukça zorlu geçişler içerdiğini belirtiyor.

Google Haritalar‘ın gösterdiği yolun çok dik, kayalık ve görüş mesafesi iyiyken bile geçişe izin vermeyecek bir yol olduğunu sözlerine ekliyor ki dağın bulunduğu bölge genellikle sisli olması ile biliniyor.

Konu ile ilgili Google‘dan gelen açıklamada Google Haritalar‘ın güvenlik konusunda en iyi şekilde geliştirilmeye çalışıldığı ve Ben Nevis dağı konusu ile ilgilenildiği dile getirildi. Yine de Ben Nevis dağının bu konudaki tek sorunlu dağcılık rotası olmayabileceğini belirtmekte fayda var. Siz siz olun, dağcılık konusunda navigasyon uygulamalarından ziyade o dağı ve tırmanış rotalarını çok iyi bilen dağcılara danışın.

MediaMarkt’ın Bayram kampanyaları devam ediyorBasın bülteni Google Apple Android iOS

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

Google Haritalar uygulaması insanları ölüme sürüklüyor!

Teknoloji

18/07/2021 | Yorum Yok | 267 | Sercan Çakmak