Cem Kıvırcık yazdı: Türkler yapamaz! Hadi canım!

Çocukluğumda yerli malı haftasında sıramızın üzerine portakal, mandalina, üzüm, incir, fındık koyardık… Karanlıkta parlamasını görebilmek için yorganın altında hayran hayran kadranına baktığım saati babam Amerika’dan getirmişti. İlk hesap makinem Texas Instruments markaydı ve logaritma işlemlerini yapabilme özelliği beni büyülemişti.

Tüm bu teknolojik oyuncaklar, sınırın ötesinden geliyordu. Biraz büyüdüğümde, “Türkler yapamaz, biz beceremeyiz…”ci kitle ile tanıştım. Sovyetler, uzayda yürümüş, Amerika Birleşik Devletleri aya ayak basmıştı ama onlar hala “Eller aya, bizler yaya!” diyordu. Kısmen haklılardı da ama el insaf bir yerlerden başlamak gerekmiyor muydu?

Bu “biz beceremeyiz” zihniyeti adeta milletin genlerine işlenmişti. Peki, büyük bir dünya savaşından çıkmış, dünyanın en büyük donanmalarından birine Çanakkale’yi geçilmez kılmış, dört bir yandan saldıran düşmanlara karşı durmuş “o ruh” neredeydi?

Antep’i, Maraş’ı, İzmir’i, Afyon’u, Kütahya’yı ve hatta “dersaadet” Istanbul’u işgal eden küffarı hep birlikte kovmamış mıydık vatan topraklarından? Ordumuz, silahımız, cephanemiz mi vardı? Cumhuriyeti kurduktan sonra, toplu iğne fabrikamız bile yokken, bir devlet olamadık mı? Kendi kendine yeten bir Türkiye’yi hep beraber oluşturmadık mı?

Peki nerede kaybettik? Nerede biliyor musunuz? “Otomobil yapalım” dediğimizde, “Siz yapmayın biz size veririz…” dediklerinde… “Uçak yapalım” kararını aldığımızda “Bizde var boşuna uğraşmayın siz…” dediklerinde… İşte o gün zihinlerimize “Türkler beceremez!..” fikri kazındı… Ve biz buna izin verdik.

Dün, 2017 sonundan bu yana bir milyon cep telefonunun üretildiği, bu telefonların yüzde 16’sının, 33 ülkeye ihraç edildiği pırıl pırıl bir teknoloji tesisini gezme şansı buldum. Kendilerini yıllardır tanıdığım General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman ve Genel Müdür Muzaffer Gölcü ile sohbet ettim. Tek kelimeyle gurur duydum.

Bugüne kadar 100 milyon ₺ yatırım yapılan bu tesiste şu anda General Mobile’ın en son akıllı telefonu GM 9 Pro üretiliyor. Sektörün saygın bağımsız test kuruluşu DxO Mark’ta bu telefona verilen not 90. Fotoğrafta 91, videoda ise 88…

Şimdi diyecekler ki, montaj… İşlemcisi şuradan, şu bileşeni şuradan… Siz lastiğini, bujisini ve hatta sileceğini kendi üreten otomobil fabrikası gördünüz mü? Bunlarınki de bu hesap…

Aslı önemli olan bataryaların artık Türkiye’de üretilecek olması… Denizli’de bir firmanın akıllı telefon camı üretimine geçmesi… Sabahattin Yaman, “Bize gelsinler…” diyor, “Biz onların ürettiklerini satın almaya hazırız…” Hatta bir adım öteye bile geçiyor: “Türkiye’de teknoloji üretmek isteyen herkesle know-how’ımızı paylaşmak istiyoruz…”

Soruyoruz, “Bu bir anlamda rakiplerinize iş öğretmek olmayacak mı?” Gülüyor Sebahattin Bey, “Biz onları bu yolda birlikte yürüdüğümüz yol arkadaşlarımız olarak görüyoruz, rakip değil…”

İşte ihtiyacımız olan ruh bu!..

Yılsonuna kadar General Mobile, 12 ülkeye daha ihracata başlayacak ve bu rakamdan 33’ten 45’e çıkacak… İhracat payı yüzde 16’dan 20’ye, 25’e ve bir gün çok daha üzerine çıkacak.

Türkler yapamaz diye bir şey yok… Bu kafayı terk edelim artık…

Sevgiyle kalın…

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Cem Kıvırcık yazdı: 5G, düşündüğümüzden de yakınGüncel

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

Cem Kıvırcık yazdı: Türkler yapamaz! Hadi canım!

Teknoloji

15/09/2018 | Yorum Yok | 300 | Sercan Çakmak