Apple, Kripto Para Madenciliğini Engelledi!

Kripto para madenciliğince elinizdeki işlemci ne kadar güçlüyse o kadar çok bilgi işler, o kadar çok kripto para kazanırsınız. Günümüzde bir telefon ya da sıradan bir bilgisayarın işlem kapasitesi, kripto para kazançları için oldukça yetersiz kalır. Bu nedenle güçlü ekran kartları ya da işlemcilerin olduğu, sadece madencilik için kullanılacak sistemler inşa edilir. 

Bunlar haricide madencilik yapmak için bir başka yol daha vardır. Bu yol için ciddi derecede yazılım bilgisi ve sizin kontrolünüze girmeye müsait binlerce bilgisayar gerekir. Söz konusu yöntem, apaçık bir bilgisayar korsanlığı olduğu için suçtur. Yine de olayı anlamanız açısından şunu hayal edin: 20 tane ekran kartının aynı anda çalıştığı bir sistem mi, yoksa 200.000 tane telefonun işlem gücünü kullanan sistem mi daha çok bilgi işler?

Apple, iOS işletim sistemini çalıştıran iPhone ve iPad’ler için yayınlanan uygulamalarda, geliştiricilerin kullanıcıların cihazlarını kendi madencilik ekosistemine eklemek için bazı kodlar yaydıklarını biliyorlar. Bu kodlar, uygulama içi reklamlara tıklanınca da cihazlara bulaşabiliyor. Sonrasında ise işlemci gücü madencilik için kullanıldığından donma ve kasmalar baş gösteriyor.  

Firma zaten kripto para cüzdanları ve borsaları için çıkan uygulamalara izin veriyor. Ancak yukarıdaki şekilde özetlediğimiz “bulut madenciliği” için kollarını sıvadı. Geliştiricilere özel olarak yayınladığı yönergelerde, bulut madenciliğine karşı katı kurallar getirdi.

2013 yılında App Store üzerinden günümüzün en büyük kripto para borsalarından Coinbase’in uygulamasına yasak getiren Apple, artık yeni piyasaya sürülecek olan kripto paralar (ICO) için de sınırlamalar getirdi. Yeni bir birimin işlem görüp değerlenmesi için insanlardan yatırım alması, adını duyurmak için sosyal medyada paylaşılması gerekiyor. Apple ise ICO’lar için hiçbir süreci desteklemeyeceğini, kullanıcıların yeni çıkan bir birime özel uygulamayı indirmeye teşvik edilemeyeceğini söyledi. 

Teknoloji devlerinin kripto para reklamlarına karşı aldıkları önlemler, tamamen güven kaygısından yola çıkılarak gerçekleştiriliyor. Kimse ileride batacak ya da değerlenecek bir birimin destekçisi gibi görünmek istemiyor. Bu durum Apple, Google ve Facebook gibi devleri istemedikleri şekilde kripto para meselesine yakın tutuyor.  

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

Apple, Kripto Para Madenciliğini Engelledi!

Kripto Para

16/06/2018 | Yorum Yok | 347 | sercan5252